Hankany amin'ny vontoatiny

Minas Gerais

Avy amin'i Wikipedia

19°46′56″S 43°57′5″W / 19.78222°S 43.95139°W / -19.78222; -43.95139

Minas Gerais
-
Velarantany586,528,29 km2
Haavo300−900 m
Isan'ny mponina19,595,309
Ben'ny tanànaRomeu Zema (NOVO)
FirenenaBrazila Brazila
Fanjakana Minas Gerais
Faritany
Faritra
Tanàna mifanolo-bodirindrina

I Minas Gerais dia fanjakana mizaka-tena ao Brazila. Ny renivohiny dia Belo Horizonte. Ny velarantanin'ilay fanjakana dia 586 528,293 kilometatra toradroa ary ny isam-poniny dia 19 595 309.

Mizara ho kaominina 853 ny faritaniny, izay betsaka indrindra amin'ny fanjakana breziliana rehetra.

Mikitoantoana be ny endriky ny tendrombohitra ao  Minas Gerais, ary ny sasany amin'ireo tendrombohitra avo indrindra ao amin'ny firenena dia hita ao anatin'ny sisin-taniny. Ankoatra izany, ny sasany amin'ireo renirano manan-danja indrindra ao Brezila dia avy amin'ity fanjakana ity.

Rehefa fantatra ny fisian'ny volamena, dia nisy fidiran'ny mpifindra monina maro tao amin'ny fanjakana. Ny fitrandrahana metaly dia nitondra harena sy fampandrosoana ho an'ny faritany tamin'izany fotoana izany, izay nampiroborobo ny fitomboany ara-toekarena sy ara-kolontsaina. Na izany aza, tsy ela dia nanjary tsy dia nisy volamena, ka nahatonga ny ampahany betsaka amin'ny mponina hifindra monina, mandra-pahatongan'ny tsingerina vaovao (kafe) nitondra an'i Minas Gerais ho amin'ny laza nasionaly, izay niafara tamin'ny dingana indostrialy somary tara.

Ny Minas Gerais amin'izao fotoana izao no manana ny harin-karena faobe fahatelo lehibe indrindra any Brezila, ary ny ampahany betsaka amin'ny vokatra manontolo ao amin'ny fanjakana dia mbola azo lazaina fa avy amin'ny fitrandrahana harena an-kibon'ny tany. Ny toekaren'i Minas Gerais no fahatelo lehibe indrindra ao amin'ny firenena sy ny faritra Atsimo Atsinanana, izay mitentina 9%-n'ny toekaren'i Brezila.

Jeografia

[hanova | hanova ny fango]
Pico da Bandeira

Maherin'ny 90%-n'i Minas Gerais no misy ambonin'ny 300 metatra, efa ho 60% ambonin'ny 600 metatra, ary 20% eo anelanelan'ny 900 sy 1500 metatra, miaraka amin'ny lembalemba avo misy tehezan-tendrombohitra mideza sy lemaka, izay tena hita miharihary any amin'ny faritra afovoany. Ny tendrony avo indrindra amin'ny fanjakana dia Pico da Bandeira ao amin'ny tandavan-tendrombohitra Serra do Caparaó eo amin'ny sisin-tanin'i  Espírito Santo, amin'ny 2.891 metatra (ny fahatelo avo indrindra ao amin'ny firenena), arahin'ny Pico do Cristal amin'ny 2.780 metatra.

Ony lehibe

[hanova | hanova ny fango]

Tanàna lehibe

[hanova | hanova ny fango]
laharana tanàna mponina 2010 vinavina 2018
1Belo Horizonte2.375.1512.501.576
2Uberlândia604.013683.247
3Contagem603.442659.070
4Juiz de Fora516.247564.310
5Betim378.089432.575
6Montes Claros361.915404.804
7Ribeirão das Neves296.317331.045
8Uberaba295.988330.361
9Governador Valadares263.689278.685
10Ipatinga239.468261.344

Jereo Koa

[hanova | hanova ny fango]